Poradniki jak założyć i prowadzić blog Wordpress.

Blog Wordpress  Blog Wordpress to najszybszy i najprostszy sposób na Twoją obecność w Internecie. Jest idealny dla tworzenie i popularyzowania Twojego wizerunku. A bez wizerunku w sieci niewiele zdziałasz.

  Instalcja bloga i jego podstawowa konfiguracja zajmuje kilka minut, dosłownie. Później jeszcze pozostaje dostosowanie jego wyglądu, czyli zmiana i konfiguracja motywu graficznego, zwanego inaczej skórką. W zasadzie żadnen problme, w Internecie masz do wyboru tysiące darmowych motywów i setki płatnych. Te płatne mają wbudowane dodatkowe możliwości ułatwiające pracę z blogiem i zwiększające jego możliwości. Darmowe również nie są do pogardzenie, przy odrobinie chęci i nabyciu ciut wiedzy stworzysz na nich całkiem okazałego bloga.

  Prócz doboru tematu graficznego powinieneś jeszcze zainstalować kilka rozszerzeń, inaczej wtyczkami zwanych. Rozbudowują one funkcje bloga, czyniąc go łatwiejszym i przydatniejszym w użytkowaniu. Jedną z pierwszych instalowanych powinien być Akismet, inteligenta wtyczka anty spamowa. Ochroni Twoje Wordpress'a przed wszelkimi spamerskimi komtnetarzami, bęzie to robić automatycznie. Wskazana jest również wtyczka tworząca mapę strony, a po utworzeniu automatycznie zgłaszjąca ją do wyszukiwarki Google. Ja używam na swoich blogach XML- Sitemap. Prosta w konfiguracji i działająca niezawodnie. 

  Dla wspomagania optymalizacji pod wyszukiwarki, czyli SEO, używam dwu rozszerzeń. Pierewsze, Yoast WordPress SEO pomaga zoptymalizować najważniejsze miejsca bloga. Jego nazwę, opis dla wyszukiwarki, format linków wewnętrznych. Dodatkowo, w trakcie tworzenia każdego posta otrzymujesz wyniki jego analizy pod kątem SEO wraz z podpowiedziami, co zmienić aby wpis był zoptymalizowany. 
Druga wtyczka dla optymalizacji to SEO SearchTerms Tagging 2. Ta z kolei kontroluje słowa i frazy kluczowe z których nastąpiło wejście na bloga z wyników wyszukiwania Google. Dodaje je natychmiast do posta i do całego bloga. Powoduje to wzrost pozycji Twojego bloga w wynikach Google.

  Całkiem osobna, a niezmieranie ważna kwetstia, to integracja Twojego Wordpress'a z usługami społecznościowymi. Znaczy głównie z Facebook i Google+. A musisz wiedzieć że Google ciągle zmienia algorytmy wyszukiwarki tak, aby to treść i powiązania społecznościowe były najważniejszymi czynnikami dla pozycji danej witryny. I algrytmy owe są już na tyle "inteligente" że odróżniają byle co dla pozycjonowania tylko zmajstrowane od uczciwej i pożytecznej treści. Nadchodzi koniec dla tajemnych zabiegów pozycjonerskich, farm linków, mnogości słów kluczowych i inncyh. Zaczyna się liczyć tylko treść i jej zasięg społecznościowy. To i integracja bloga z Google+ niezmiernia ważna jest. O tym znajdziesz w innej część mojej witryny. 

  Dla zintegrowania z Google+ nie portrzebujesz żadnej wtyczki w zasadzie. Starczy założyć tam w swoim prfilu stronę dedykowaną blogowi i połączyć ją linkiem wzajemnym z tymże blogiem. Możesz dodać jeszcze odznakę G+ do Wordpress'a i jeden mały link. Od tego momentu blog Twój będzie automatycznie powiązany z Twoją stroną Google plus i z Tobą jako autorem.
Korzystając z wtyczek społecznościowych Facebook bardzo prosto i szybko uruchomisz na blogu gadżet z wykazem lubiących Twojego FanPage. Możesz też w nieskomplikowany sposób uruchomić dodatkowy sytem komentarzy poprzez Facebook. 

  Wtyczkek zwiększających możliwości bloga jest setki, jak nie tysiące. Tu wymieniłem tylko te najważniejsze, rzekł bym podstawowe. Inne doinstalujesz w miarę wzrastających potrzeb, wzrastających wraz z rozwojem Twojego bloga.

 

       
 
Jan na Twitter