Kopia zapasowa Joomla

Kopia zapasowa Joomla

Kopia zapasowa Joomla na co komu?

Kopia zapasowa rzecz niezbędna, zaraz po instalacji zrobić wypada. A to dla spokoju swojego i bezpieczeństwa portalu osobistego.
Z przyczyn tam przeróżny Joomla działania zaprzestać może.
A to jaki haker do plików się dostał i przerobił. A to sami, przez nieuwagę często, coś zmienimy w plikach, czy tam jaki usuniemy. Drobiazg byle jaki, brak znaku jednego w php pliku jakim wstrzymać działanie portalu całego może.
Przyczyn wiele, kłopot ten sam zawsze. Tu z pomocą właśnie kopia zapasowa służy. Pełna kopia zapasowa, zawierająca wszystkie pliki witryny i wpisy bazy danych.
Z takiej to kopi w chwil kilka witrynę do używalności przywrócić, rwania włosów z głowy unikniesz. Kopię jak i przywracanie za pomocą auto instalatora robisz. Prosto i bez komplikacji żadnych.

Kopia zapasowa gdzie tworzyć?

Kopia JoomlaJak już w auto instalatorze będziesz kliknij ikonkę All Installtions, znaczy wszystkie instalacje. Znajdziesz ją w górnym menu, na czarnym pasku po prawej stronie okna. Pudła na dokumenty wygląd posiada.
Przeniesiesz się do miejsca w którym znajdziesz wszystkie zainstalowane skrypty, znaczy aplikacje internetowe.
Tu uwaga jedna się należy, w wykazie masz tylko te aplikacje, które auto instalatorem zakładane były. Jak co tam inaczej zainstalowałeś ( z pakietu instalacyjnego ), to w wykazie nie będzie. Zawsze możesz zaimportować taką instalację do Softacolous'a. Ale to już temat inny, tu nie będzie o tym.

Kopia zapasowa aplikacji inetrnetowej.

Kopia zapasowa JoomlaW zakładce z wykazem zainstalowanych skryptów znajdziesz wszystkie, które znajdują się na Twoim koncie hostingowym ( prócz tych co wyżej opisano).
Jak masz hosting świeży, z jedną aplikacją Joomla, to kłopot żaden. Wybierać nic nie masz potrzeby. Ot klikasz ikonkę na grafice wyżej strzałką wskazaną. Jak domyślasz się, uruchamia proces tworzenia kopii zapasowej.
Znowu jak więcej już zainstalowane, to i oczywista wykaz rozbudowany. To i konieczność masz wybrania akurat tej aplikacji, dla której kopię tworzyć jest konieczność. Z lewej strony, w każdym wierszu wykazu, znajdziesz domenę albo sub domenę z którą Joomla czy tam Wordpress dany powiązane są. 
Jak już odnajdziesz pożądaną aplikację klikasz w ikonkę Backup, otworzy się okno tworzenia pełnej kopii zapasowej.

Kopia zapasowa opcji ustalanie.

Opcje kopia zapasowaNim kopię zaczniesz tworzyć, wypada ustalić dwie rzeczy. A to czy ma kopię katalogów i plików zawierać, oraz czy ma być kopia bazy danych.
W zakładce majstrowania kopii zapasowej znajdziesz dwa pola wyboru, jak znak V w nich masz, znaczy będzie pełna kopia zapasowa utworzona. Dla przypomnienia, tylko z pełnej kopii przywrócisz w każdym momencie Joomla do używalności.
Masz tam jeszcze pole tekstowe do kopii opisania, dla orientacji Twojej. Niekoniecznie wypełnione być musi.
Na zrzucie okna tworzenia kopii masz jeszcze informację jedną, na zaciemnionym pasku z góry. Znaczy tyle że już są zapisane dwie inne kopie zapasowe i nowa nie może być utworzona. To akurat taki limit na hostingu O12. Dla utworzenia nowej kopii jest konieczność usunięcia jednej z poprzednich. Można ją pobrać na dysk komputera osobistego i ostatecznie usunąć z serwera. O tym będzie zresztą za chwilę.
Jak już wszystko ustalone, starczy na dół okna się przewinąć i kliknąć przycisk Backup Installation. Rozpocznie się proces tworzenia pełnej kopii zapasowej portalu Twojego.

Kopia zapasowa tworzenie.

kopia zapasowa postępJak już kliknąłeś przycisk tworzenia kopii, otworzy się zakładka monitorowania procesu.Postęp widzisz na pasku postępu, jak dojdzie do procent 100 kopia gotowa będzie oczywiście. Masz tam jeszcze adres katalogu którego pliki zawarte będą w archiwum kopii. To zazwyczaj katalog na który wskazuje domena albo i sub domena. 
Jak majstrowanie pełnej kopii zapasowej skończone będzie, komunikat o sukcesem zakończonej operacji otrzymasz stosowny.

Wykaz wszystkich kopii znajdziesz w zakładce Kopie i przywracanie auto instalatora. 
Jak przywracać witrynę z kopii, jak eksportować archiwum kopii, jak importować, o tym wszystkim w następnym wpisie z serii o Joomla dowiedzieć się możesz.

 

       
 
Jan na Twitter