Instalacja Joomla w chwil kilka

Instalacja portalu Joomla

Instalacja Joomla kłopot żaden.

Co dla instalacji Joomla niezbędnym jest?

Portal Joomla dla działania, jak każda aplikacja internetowa, serwera wymaga. Znaczy maszyny - komputera na stałe z Internetem połączonego. 
Konieczności nie masz  takiej tam maszyny zaraz u siebie stawiać, starczy gdzie jaki kawałek hostingu nająć. Znaczy będziesz miał wirtualny serwer, dla potrzeb naszych akurat. Dalej domena internetowa nieodzowna, do witryny Twojej prowadzić będzie. Hosting wirtualny i domena opłat wymagają, niewielkich ale zawsze. Sam Joomla darmo jest, nic za niego nie płacisz. 
Tyle starczy, instalacja Joomla chwil kilka jedynie zajmuje, wiedzy żadnej tajemnej nie wymaga.
Jak pojęcie blade o hostingu i domenach masz, niżej z linków dla rozjaśnienia skorzystać możesz.

  » O hostingu co nieco «.    » Hosting dla Ciebie akurat «.   » O domenach trochę «.

Portal Joomla auto instalatorem zakładasz.

instalacja joomla auto instalatoremKażde konto na płatnym hostingu w jaki tam panel zarządzania kontem hostingowym wyposażone. Zazwyczaj to cPanel albo DirectAdmin. Zazwyczaj, bo i są autorskie rozwiązania, znaczy firm hostingowych.
Tu akurat z usług cPanel skorzystamy. Wszystkie jego funkcje i programy w sekcje masz pogrupowane. W sekcji Oprogramowanie znajdziesz auto instalatora, często jest to aplikacja Softaculous (≈ softakila wymawiane). Główna rzecz, do jakiej służy, to instalacja aplikacji internetowych. Znaczy Joomla, Wordpress, czy tam innych jakich.
Daje też sposobność dla tworzenia kopi zapasowych tych to aplikacji. Kopia zapasowa ważna niezmiernie, dla bezpieczeństwa witryn Twoich i spokoju Twojego.
Softaculous pilnuje też aktualności wersji aplikacji, jak tam nowa wersja się pojawi, zaraz wiadomość dostaniesz. Znaczy posiadanie Joomla w najnowszej aktualnie wersji dla bezpieczeństwa ma znaczenie niemałe.

Instalacja Joomla czas zacząć.

instalacja joomla auto instalatorem softaculousJak ikonkę softaculous'a klikniesz przeniesiesz się do okna głównego auto instalatora. Tam znowu, w prawym panelu odnajdziesz kolejną ikonę, tym razem aplikacji Joomla. Po najechaniu kursorem myszki na ikonkę ową, zmieni wygląd, przyciski się pojawią. Starczy kliknąć przycisk Install. Otworzy się zakładka ustalania parametrów instalacji - Software Setup. Masz tam do wybrania rzeczy kilka, rzeczy kilka do skonfigurowania.Joomla skrypt.

Konfigurowanie instalacji Joomla - zakładka Install

Sekcja Software Setup

Instalacja portalu Joomla W zakładce Install, jak wyżej na grafice, masz opcje w sekcjach zgrupowane. Pierwsza, Software Setup czyi konfiguracja oprogramowania. W pierwszym polu masz wersję Joomla do zainstalowania. Auto instalator zawsze najnowszą wybiera, to i nie masz tu nic do zmieniania.
Pole drugie, Choose Protocol dla ustalenie protokołu transferu służy. Ja ustawiam, jak widać, na http czyli nieszyfrowany transfer plików hipertekstowych. Adres portalu będzie wtedy http://jan-zablotny.eu.
W polu trzecim, Choose Domian, wybierasz domenę która ma na portal wskazywać. W katalogu tej domeny zainstalują się wszystkie pliki Joomla.
W końcu pole In Directory pozostaw puste, skasuj cokolwiek tam jest. Jak by co tam było, to w trakcie instalacji w katalogu domeny zostanie utworzony pod katalog i dopiero w nim wszystkie pliki Joomla instalowane. Zmieni to adres portalu na nieciekawie wyglądający. 

Sekcja Site Settings i sekcja Database Settings

 instalacja portalu Joomla sekcjePole Site Name na nazwę strony przeznaczone. Domyślne My Joomla zastąp tym, co w skrócie, sloganowo opisze Twoją stronę. Masz tu do dyspozycji 75 znaków, łącznie ze spacjami. Więcej wstawisz, wyszukiwarka Google utnie i wielokropek wstawi. Bo tytuł strony jest w wynikach wyszukiwań wyświetlany.

Znowu Site Description do opisu strony Twojej przeznaczone. Tu rozwijasz to, co w polu tytułu strony zamieściłeś. Masz do dyspozycji 175 znaków. Więcej dasz, też wyszukiwarka utnie i wielokropkiem zastąpi. 
Dokładniej opisz swoją stronę, użyj słów kluczowych czy tam fraz które odpowiadają zawartości ( tej planowanej ) portalu Twojego. Postaraj się, co by te słowa i frazy jak najbliżej początku całego opisu były. To ważne dla strony pozycjonowania.
Jak teraz nie zamieścisz tytułu i opisu strony zawsze to możesz zrobić później, już po zainstalowaniu z panelu administratora.

W sekcji Database Settings, w polu Sample Data pozostaw wartość None. Joomla zainstalowana będzie bez przykładowej treści. Nie będziesz kłopotów miał z porządkowaniem.

Sekcja Admin Account

instalacja Joomla administratorTu, w sekcji tej ustalasz dane administratora portalu Joomla, służą logowaniu do zaplecza, do panelu administratora. W pole Admin Username wpisujesz nazwę administratora, którym Ty jesteś. Możesz i admin pozostawić, ale to niezbyt bezpieczne.

Dalej masz Admin Password. Tu miejsce na hasło dla logowania. Możesz sam je wymyślić, albo z generatora haseł skorzystać usług. Obok tego pola znajdziesz ikonkę kluczyka. Po naciśnięciu owej wygenerowane automatycznie hasło do pola będzie wstawione. Nie zapomnij zapisać, co by z logowaniem kłopotu jakiego nie było.

Pole Real Name na Twoje prawdziwe imię czy tam imię i nazwisko przeznaczone.

W końcu Admin Email dla podania adresu Twojego działającego konta pocztowego przeznaczone. Tam wszystkie powiadomienia od skryptu Joomla słane będą.

Sekcja Choose Language i sekcja Advanced Options

Instalacja Joomla sekcja zmień językW sekcji Choose Language określasz język portalu, strony frontowej i zaplecza. Zmień z domyślnego angielskiego na polski. Po rozwinięciu listy znajdziesz wykaz dostępnych wersji językowych. Polski też tam będzie.

Pole Email installation details to dla podania Twojego adresu email przeznaczone. Na ten adres, po zakończeniu instalacji wszystkie niezbędne dane przesłane będą.

Jak już wszystko ustawione będzie, wszystkie potrzebne pola wypełnione, kliknij przycisk Install. Rozpocznie się proces instalacji portalu Joomla. Auto instalator we wskazany katalogu umieści wszystkie pliki portalu. Utworzy nową bazę danych i jej użytkownika. Skonfiguruje Joomla do współpracy z bazą danych. Ty nic do roboty nie masz. Na koniec dostaniesz powiadomienie o pomyślnym zainstalowaniu portalu Joomla.

Portal Joomla zainstalowany, dalej co?

Po instalacji Joomla wypada kopię zapasową zrobić, dla bezpieczeństwa. Z takiej kopii zawsze jest możliwość przywrócenia strony do działania, a to w razie ataku jakiego, albo i uszkodzenia plików. O tym wszystkim w innych częściach kursu tego. Niżej poradnik wideo znajdziesz o instalacji oczywiście.

 

       
 
Jan na Twitter