Twoja domena

Twoja domena internetowa, rzecz ważna i niezbędna.

Domena internetowa ważna, bo służy budowie Twojego wizerunku, czy tam jak woli kto marki. Wydajna w tym niesamowicie, wszak dostępna zawsze i wszędzie. 
Niezbędna znowu, bo bez niej żadnej strony czy portalu nie uruchomisz. Domena to niby drogowskaz kierujący chętnych do wartości Twoich.

 

Co to jest domena internetowa?

Jest częścią DNS, a dokładnie Systemu Nazw Domenowych (Domain Name System).
Owy system zastosowania ma dwa. Raz pośredniczy niczym tłumacz mię nami ludźmi i naszym językiem a maszynami i ich językiem. Znaczy przekłada nasze nazwy mnemoniczne ( jan-zablotny.eu)  na adresy IP (212.91.27.245). Dwa umożliwia odnalezienie i wyświetleni w przeglądarce internetowej żądanego zasobu, może być strony internetowej.
Dokładniej DNS jest system serwerów, protokołów i usług. Co razem współdziałające daje co wyżej opisane.
Każda aktywna domena jest przypisana do konkretnego zasobu w internecie, jest podpięta pod katalog na jakim tam serwerze. W tym to katalogu są na przykład pliki portalu albo bloga.

Jak zbudowana jest domena internetowa?

Domena składa się przynajmniej z dwu części. Nazwy domenowej i domeny wyższego poziomu inaczej TLD. (zwanego czasem rozszerzeniem domenowym). I tak domena jan-zablotny.eu jako nazwę domenową ma jan-zablotny, a jako TLD .eu.
Nazwę domenową tworzymy sami, zgodnie z naszą koncepcją, oczekiwaniami, natomiast TLD możemy tylko wybrać z puli zawierające kilkaset pozycji. Jak zaczynasz swój biznes w Internecie to i nazwa domenowa z Twojego nazwiska, czy imienia i nazwiska złym konceptem nie jest. Wszak domena służy też budowie wizerunku.
Wybranie odpowiadającej nam domeny, na dodatek jeszcze dostępnej, nie zarejestrowanej już przez kogoś innego wcale łatwym nie jest.

Jak uruchomić domenę internetową?

Domenę, aby aktywną była, jest konieczność zarejestrować i oczywiście opłacić. Rejestratorów domen masz wielu, możesz to zrobić tam gdzie masz konto hostingowe, na ten przykład O12.pl. Tak w zasadzie domenę można zarejestrować u dowolnego rejestratora w dowolnym miejscu na Ziemi. Masz tylko konieczność delegowania (przekierowania) jej na serwery DNS Twojego dostawcy usług hostingowych. 

       
 
Jan na Twitter