Transfer FTP

Transfer FTP to przesyłanie pliku lub plików z jednego miejsca w Internecie do drugiego z wykorzystanie protokołu FTP ( protokół transferu plików ). Możliwe tu jest szybkie i bezbłędne przesyłanie oraz operacje na zdalnych katalogach. Zdalne, znaczy znajdujące się daleko od Twojego komputera.

Do czego to potrzebne?
A różnie, po pierwsze możesz do katalogów na swoim koncie hostingowym pliki graficzne, video i jakie tam potrzeba szybko i bezbłędnie przesyłać, oczywiście pobierać też. 
Jak portal Joomla zainstalujesz, to dla uruchomienia prostego (przyjaznego) adresowania jego stron jest konieczność uruchomić plik httacces. Steruje on bowiem niektórymi zachowaniami serwera, tu akurat uruchamia moduł przepisywania adresów. Aby ten tam plik zaczął działać, trzeba jego nazwę zmienić, i tu FileZilla jak znalazł. O tym będzie niezadługo w jednym z kolejnych wpisów.

Klienta FTP pobierzesz tutaj - https://filezilla-project.org/download.php

Transfer FTP tylko dla uważnych, nie można cofać operacji.

 Jeną rzecz na uwadze mniej pracując z klientem FTP, wszystkie operacje są ostateczne, nie ma opcji cofnij. Jak plik jaki usuniesz, nawet przez nieuwagę, to już na stałe bez odwołania nijakiego. To i należytą uwagę zachować masz konieczność, bo wywalenie jakiego pliku php silnika czy skórki portalu cms unieruchomi go na dobre. Znaczy i tu masz zabezpieczenie - pełna kopia zapasowa portalu, ale o tym niebawem. 
Tak czy inaczej uwagę zachowuj i nie czyń nic pochopnie, wiele przykrego oszczędzisz sobie.

FileZilla przyjazny klient FTP.

Choć na rzut oka pierwszy interfejs programu skomplikowanym wydać się komu tam może, to zaręczam że tak nie jest. Pierwsze, co odmienne od tego Tobie znanego, to dwukolumnowy układ okien. Z lewej strony masz okna dla lokalnych dysków, czyli komputera Twojego. Z prawej znowu strony okna dla dysku zdalnego, czyli serwera gdzie masz konto hostingowe. To dziwactwo pozorne znacznie pracę ułatwia, do stopnia tego, że inicjować transfery masz sposobność myszką, techniką przeciągnij upuść. 

Transfer FTP - interfejs klienta FileZilla

Dane dla połączenia FTP z konkretnym hostem (serwerem) wpisujesz raz, a program je zapamiętuje. Później, przy ponownym łączeniu, nie masz już konieczności żadnej podawać danych owych, wybierasz w menadżerze stron, klikasz i już połączony jesteś. Zresztą FileZila zapamiętuje automatycznie ostatnie połączenie i po kliknięciu ikonki "połącz z ostatnio używanym serwerem" przywraca to połączenie, dokładnie w miejscu ( katalogu ) w którym je zakończyłeś. 
Wszystko masz dokładnie pokazana w poradniku co jest wyżej.

       
 
Jan na Twitter