Temat graficzny Joomla - jan-zablotny.eu

Temat graficzny Joomla

Drukuj

Zmiana wyglądu frontu portalu Joomla.

Za wygląd strony frontowej ( czyli miejsca dostępnego dla internautów ) odpowiada temat graficzny, inaczej szablon a jeszcze inaczej skórka.
Zmiana szablonu jest bardzo prosta, to jedno kliknięcie myszką w panelu zarządzania szablonami. Oczywiście wcześniej musimy taki temat graficzny Joomla pobrać i zainstalować. To też niewielka filozofia. Ot wybrany szablon zapisujemy gdzie tam na dysku naszego komputera, później w instalatorze Joomla pobieramy go do witryny i instalujemy. To odbywa się automatycznie, nic tu nie masz do roboty.

Temat graficzny Shaper Helix

Nasz portal wyposażymy w szablon Shaper Helix. To zarówno temat graficzny jak i framework. Czyli taki szablon na dopalaczu. Umożliwi nam praktycznie dowolne kształtowanie wyglądu portalu. W pełni profesjonalnego i nowoczesnego, zgodnego z obecnymi trendami. Shaper Helix jest obowiązkowo responsywnym szablonem, znaczy dostosowuje swój wygląd do urządzenia na którym jest wyświetlany, czyli komputer stacjonarny ( albo laptop ), dalej tablet i w końcu smartfon. Od niejakie czasu responsywność strony internetowej jest wymagana przez wyszukiwarkę Google. Tylko respnsywne strony są wysoko pozycjonowane. Nasza taka jest.
Razem z szablonem wczytywana jest bibliotek bootsrap. To zbiór gotowych stylów CSS formatujących wygląd stron i poszczególnych ich elementów.

Szablon pobrać można ze strony producenta: https://www.joomshaper.com/joomla-templates/helix3

Dodatek SP Page Builder

Rozszerzenie Page Builder ( kreator stron ) umożliwia jeszcze prostsze tworzenie stron portalu Joomla. Praktycznie można tu się posługiwać tylko myszką dla tworzenia nowej strony. Choć czasami co nieco wpisać z klawiatury nie zawadzi. Autorem dodatku jest Joomshaper, ten sam co i temat graficzny opracował. Tworząc nowe strony dla portalu Joomla nie masz konieczności pamiętania o pozycjach dla modułów, nawet nie musisz znać ich położenia w szablonie. Kreator wszystko za Ciebie ustawi. Ty tylko dodajesz nowe wiersze, wybierasz ile kolumn ma być w danym wierszu. W każdej kolumnie wstawiasz co potrzebujesz z gotowych modułów. Nawet możesz korzystać z modułów utworzonych nie budowniczym, a w Joomla. Zresztą o modułach Joomla będzie niebawem, bo to podstawowe elementy składowe portalu, każdą stronę składasz z nich niczym z klocków.

Kreatora można pobrać ze strony: https://www.joomshaper.com/downloads/extension/sp-page-builder-free