Instalacja portalu Joomla

Drukuj

Joomla na co komu?

Joomla to portalowy system CMS. Portalowy bo umożliwia tworzenie rozbudowanych znaczne stron internetowych, mających nieraz kilkadziesiąt czy kilkaset podstron.
CMS znowu na polski znaczy System Zarządzania Treścią i to w znaczeniach dwu. Pierwsze, wspomaga znakomicie tworzenie i zarządzanie wpisami, podstronami i mediami wszelakimi. Ma ku temu mechanizmów wiele. 
Drugie, rozdziela część wizualną, kontekstową od części programistycznej. W efekcie zmiana wyglądu portalu ni jak nie wypływa na treści doń wcześniej dodane.

Te właśnie cechy Joomla skłaniają znacznie do stosowania jako silnika naszych biznesowych stron w Internecie. Tym bardziej że sama Joomla darmo jest, a wiele dodatków do niej też. Na ten przykład temat graficzny Shaper Helix też nieodpłatnie można stosować. Temat graficzny, skórką potocznie zwany, pozwala na zmianą wyglądu ( layout) naszej witryny. Ten już wspomniany to i skórka i framework od razu. Nie wnikając w detale, daje sposobność prawie dowolnego kształtowania wyglądu portalu.
Ten tu portal też działa na Joomla i Shaper Helix.

Instalacja portalu Joomla niewiele skomplikowana.

Joomla instalować idzie na sposoby dwa. Bardziej zawiły, z pliku instalacyjnego, tym się tu nie zajmujemy. Drugi, znacznie prostszy, chwil jedynie kilka zajmujący, auto instalatorem na koncie hostingowym.
Softacolous ( auto instalator ) praktycznie wszystko za nas zrobi. Zainstaluje i skonfiguruje pliki Joomla, założy bazę danych dla portalu i doda do niej tabele i wpisy w nich. Na koniec wyświetli nam podsumowanie procesu instalacji. Od nas wymagane jedynie wskazanie miejsca (katalogu - domeny) gdzie ma być Joomla instalowana, określenia nazwy i hasła administratora, wybranie opcji tworzenia kopii zapasowych (pełnych). No i na koniec najważniejsze, kliknięcie w przycisk "instaluj". Chwil kilka i nasz nowiusieńki portal Joomla mamy gotowy do używania.